59.2° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Friday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 10/25/2013 09:38 PM
Here are the latest scores from area prep sports events played on Friday.

By The Associated Press

Updated at 11:10pm.

 Nebraska Prep Football

     Alliance 35, Gering 16
     Bridgeport 55, Perkins County 20
     Cody-Kilgore defeated Santee, forfeit
     Garden County 66, Creek Valley 8
     Gordon/Rushville 35, Mitchell 8
     Hay Springs 44, Potter-Dix 22
     Hemingford 64, Maxwell 30
     Hyannis 80, Elkhorn Valley 38
     Kimball 28, Bayard 27
     Sidney 30, Scottsbluff 20
     Sioux County 38, Arcadia 18

 South Dakota Prep Volleyball
     Bennett County defeated Philip, 25-21, 25-19, 15-25, 25-17
     Edgemont defeated New Underwood, 23-25, 22-25, 25-19, 25-20, 18-16
     Pierre defeated Mitchell, 25-23, 25-22, 25-22
     Sturgis defeated St. Thomas More, 25-23, 25-18, 25-13
     Timber Lake defeated Newell, 25-16, 25-22, 25-17

 Lakota Nation Invitational
 Pool Play
 Pool A
     Hill City defeated Takini, 25-13, 25-12
     Hill City defeated Crow Creek, 25-12, 25-19
     Pine Ridge defeated Hill City, 25-17, 25-8
     Pine Ridge defeated Takini, 25-13, 25-5
     Pine Ridge defeated Tiospa Zina Tribal, 25-12, 25-11
     Pine Ridge defeated Crow Creek, 25-12, 25-13
     Tiospa Zina Tribal defeated Hill City, 25-22, 25-22
Pool B
     Cheyenne-Eagle Butte defeated St. Francis Indian, 25-23, 21-25, 27-25
     Cheyenne-Eagle Butte defeated Todd County, 20-25, 25-21, 25-16
     St. Francis Indian defeated Todd County, 25-16, 25-22
     White River defeated Todd County, 25-17, 25-15
     White River defeated Cheyenne-Eagle Butte, 25-18, 25-17
     White River defeated St. Francis Indian, 26-28, 26-24, 26-13
 Pool C
     Custer defeated Red Cloud, 25-17, 25-16
     Custer defeated Oelrichs, 25-14, 25-18
     Custer defeated Little Wound, 25-14, 25-16
     Little Wound defeated Oelrichs, 25-20, 25-10
     Red Cloud defeated Little Wound, 22-25, 25-23, 25-23
     Red Cloud defeated Oelrichs, 25-7, 25-21

 New Underwood Triangular
     Wall defeated New Underwood, 26-24, 25-10, 25-12
   
 Sioux Falls Roosevelt Triangular
     Rapid City Central defeated Sioux Falls O'Gorman, 25-15, 25-18, 25-9
     Sioux Falls O'Gorman defeated Rapid City Stevens, 25-16, 25-16, 25-14
     Sioux Falls Roosevelt defeated Rapid City Central, 25-20, 25-23, 25-23
     Sioux Falls Roosevelt defeated Rapid City Stevens, 25-16, 25-7, 25-14

 Wyoming Prep Football
     Buffalo 38, Rawlins 22
     Burns 25, Glenrock 20
     Casper Natrona 56, Rock Springs 0
     Douglas 34, Torrington 0
     Laramie 29, Casper Kelly Walsh 26
     Sheridan 62, Cheyenne South 16
     Upton-Sundance 53, Pine Bluffs 6
     Wright 13, Moorcroft 0

 (Questions, comments about this story?  Email dennis@chadrad.com)


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.