45.2° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 10/19/2013 06:20 PM
Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

By The Associated Press

Updated Sunday at 6:45am.

 Nebraska Prep Volleyball
Centennial Tournament
 First Round
     Kearney Catholic defeated Gordon/Rushville, 25-11, 25-9
 Consolation Semifinal
     Milford defeated Gordon/Rushville, 25-9, 25-16

 Loup Valley Conference Tournament
 First Round
     Sandhills/Thedford defeated Anselmo-Merna, 25-16, 25-17, 25-16

 Minuteman Activities Conference Tournament
 First Round
      Garden County defeated Potter-Dix, 25-22, 25-23

 SPVA Tournament
 Semifinal
     Ainsworth defeated Cozad, 27-25, 25-13
     Chadron defeated Ainsworth, 25-21, 25-17
     Chadron defeated. Cozad, 25-22, 25-17
     Valentine defeated Ainsworth, 25-23, 24-26, 25-19

 South Dakota Prep Volleyball
     Harding County defeated Bison, 22-25, 25-11, 22-25, 25-18, 15-7
     Huron defeated Rapid City Central, 25-16, 21-25, 25-19, 15-25, 15-8
     Jones County defeated New Underwood, 25-10, 25-12, 25-21
     Rapid City Stevens defeated Mitchell, 18-25, 25-18, 22-25, 25-17, 15-12
   
 Bison Triangular
     Harding County defeated McIntosh, 25-9, 25-14, 25-11
 Douglas Tournament
 Pool Play
 Pool A
     Belle Fourche defeated Red Cloud, 25-12, 25-19
     Belle Fourche defeated Wall, 25-19, 25-15
     Belle Fourche defeated St. Francis Indian, 25-5, 25-7
     Red Cloud defeated St. Francis Indian, 25-22, 24-26, 25-15
     Red Cloud defeated Wall, 25-18, 25-19
     Wall defeated St. Francis Indian, 19-25, 25-23, 25-11
 Pool B
     Kadoka Area defeated Todd County, 19-25, 25-21, 25-13
     St. Thomas More defeated Todd County, 25-18, 16-25, 25-23
     St. Thomas More defeated Kadoka Area, 25-5, 25-15
     Sturgis defeated Todd County, 25-10, 25-17
     Sturgis defeated Kadoka Area, 25-19, 26-24
     Sturgis defeated St. Thomas More, 25-22, 23-25, 25-16
 Pool C
     Bennett County defeated Little Wound, 25-10, 25-14
     Bennett County defeated Philip, 25-8, 25-23
     Douglas defeated Philip, 25-18, 25-15
     Douglas defeated Bennett County, 23-25, 25-17, 27-25
     Douglas defeated Little Wound, 25-17, 25-21
     Philip defeated Little Wound, 18-25, 25-14, 25-23
 Pool D
     Pine Ridge defeated Hot Springs, 25-14, 25-15
     Pine Ridge defeated Rapid City Christian, 17-25, 25-10, 25-7
     Rapid City Christian defeated Hot Springs, 25-19, 25-21
     Spearfish defeated Hot Springs, 25-14, 25-5
     Spearfish defeated Pine Ridge, 25-19, 25-16
     Spearfish defeaed Rapid City Christian, 25-20, 25-11
 Semifinal
     Spearfish defeated Douglas, 25-23, 20-25, 25-15
 
 Wyoming Prep Football
     Casper Natrona JV 13, Pine Bluffs 8
     Guernsey-Sunrise 62, Saratoga 20

 (Questions, comments about this story? Email dennid@chadrad.com)


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.