81.1° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Friday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 01/25/2013 08:05 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Friday.

By The Associated Press

Updated at 11:00pm.

Nebraska Boys Prep Basketball

Bridgeport 43, Bayard 30
Garden County 58, Creek Valley 40
Gering 59, Alliance 47
Leyton 71, Minatare 49
Mitchell 72, Gordon/Rushville 51
Sidney 49, Chadron 35
Sioux County 39, Hay Springs 33

Sandhills Conference Tournament

Championship

Sandhills/Thedford 44, Mullen 41

Southwest Conference Tournament

Semifinal

Ainsworth 75, Broken Bow 42
Minden 54, Valentine 45

Nebraska Girls Prep Basketball

Bayard 41, Bridgeport 40
Chadron 49, Sidney 35
Creek Valley 50, Garden County 32
Gering 54, Alliance 51
Hay Springs 28, Sioux County 26
Leyton 38, Minatare 14
Mitchell 59, Gordon/Rushville 52

Sandhills Conference Tournament

Third Place

Sandhills/Thedford 52, SMC 39

Championship

Mullen 50, Brady 37

South Dakota Boys Prep Basketball

Bison 70, Kadoka Area 38
Faith 74, Newell 30
Hot Springs 56, Hill City 26
Miller 63, Cheyenne-Eagle Butte 53
Mobridge-Pollock 63, Chamberlain 47
New Underwood 62, Edgemont 38
Philip 55, Lemmon 28
Pierre 82, Rapid City Central 58
Red Cloud 79, Lead-Deadwood 59
White River 84, Pine Ridge 67

South Dakota Girls Prep Basketball

Chamberlain 70, Mobridge-Pollock 30
Faith 47, Newell 41
Kadoka Area 71, Bison 23
Lemmon 70, Philip 26
Miller 48, Cheyenne-Eagle Butte 46
New Underwood 56, Edgemont 27
Rapid City Christian 39, Custer 35
Rapid City Stevens 57, Brookings 50
Red Cloud 69, Lead-Deadwood 33
St. Thomas More 72, Bennett County 34

Wyoming Boys Prep Basketball

Buffalo 50, Douglas 46
Campbell County 83, Cheyenne East 50
Douglas 60, Buffalo 28
Farson-Eden 52, Ten Sleep 36
Rock Springs 46, Casper Kelly Walsh 42
Newcastle 52, Torrington 48
Rock Springs 46, Casper Kelly Walsh 42
Sheridan 57, Cheyenne Central 35

Southeast 41, Lusk 34
Tongue River 70, Wright 25

Wyoming Girls Prep Basketball

Cheyenne East 63, Campbell County 40
Lusk 72, Southeast 35
Newcastle 60, Torrington 48
Rock Springs 65, Casper Kelly Walsh 54
Sheridan 60, Cheyenne Central 59
Ten Sleep 56, Farson-Eden 16
Wright 57, Tongue River 54


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.