73.8° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 12/01/2012 01:31 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

By The Associated Press

Updated Sunday at 6:50am.

Nebraska Boys Prep Basketball

Alliance 61, Torrington, Wyoming 56
Garden County 57, Sedgwick County, Colorado 53
Hay Springs 39, Arthur County 30
Hemingford 68, Hyannis 10
Minden 80, Ogallala 41
Sandhills/Thedford 63, Twin Loup 27
Sioux County 32, Cody-Kilgore 25
Valentine 71, West Holt 31

Bayard Tournament

Third Place

Bridgeport 58, Lingle-Fort Laramie, Wyoming 19

Championship

Leyton 50, Bayard 19

Kimball Tournament

Championship

Kimball 57, Morrill 29

Western Conference Tournament

Consolation

Chadron 69, Mitchell 46

Third Place

Gering 53, Sidney 50, OT

Championship

Scottsbluff 65, Omaha Skutt Catholic 52

Nebraska Girls Prep Basketball

Arthur County 22, Hay Springs 16
Garden County 32, Sedgwick County, Colorado 27
Hemingford 49, Hyannis 36
Minden 67, Ogallala 45
Sandhills/Thedford 50, Twin Loup 30
Sioux County 42, Cody-Kilgore 22
Valentine 67, West Holt 43

Bayard Tournament

Third Place

Leyton 40, Bayard 34

Championship
Lingle-Fort Laramie, Wyoming 40, Bridgeport 33

Kimball Tournament

Third Place

Dundy County-Stratton 64, Morrill 28

Western Conference Tournament

Consolation

Alliance 35, Torrington, Wyoming 31

Fifth Place

Omaha Skutt Catholic 45, Gering 22

Championship

Chadron 54, Sidney 45

Wyoming Boys Prep Basketball

Billings West, Montana 82, Sheridan 42
Campbell County 75, Green River 32

Carbon County Classic

Cokeville 54, Wright 42
Encampment 40, Wright 38

Cheyenne Tournament

Casper Kelly Walsh 53, Cheyenne East 32
Casper Natrona 67, Cheyenne South 59

East/West Tournament

Buffalo 48, Jackson Hole 40
Jackson Hole 39, Newcastle 38
Newcastle 54, Cody 49

Lusk Tournament

Burns 48, Glenrock 45
Lusk 63, Sundance 37
Lusk 60, Big Horn 52
Pine Bluffs 51, Glenrock 43

Riverton Tournament

Pine Bluffs 38, Glenrock 21
Riverton 65, Douglas 51
Lyman 65, Douglas 51

Upton Tournament

Seventh Place

Midwest 57, Normative Services 20

Fifth Place

Guernsey-Sunrise 72, Hulett 24

Third Place

Kaycee 45, Upton 38

Wyoming Girls Prep Basketball

Campbell County 81, Green River 38
Sheridan 53, Billings West, Mont. 30

Carbon County Classic

Cokeville 73, Wright 49
Wright 47, Encampment 22

Cheyenne Tournament

Casper Natrona 74, Windsor, Colorado 36
Cheyenne South 60, Casper Kelly Walsh 54

East/West Tournament

Buffalo 48, Pinedale 26
Cody 33, Buffalo 31
Newcastle 55, Pinedale 37
Newcastle 45, Cody 35

Lusk Tournament

Big Horn 29, Lusk 22

Riverton Tournament

Douglas 51, Lyman 24
Douglas 54, Riverton 19

Upton Tournament

First Round

Kaycee 43, Ten Sleep 28
Midwest 49, Normative Services 6
Upton 63, Guernsey-Sunrise 15

Third Place

Ten Sleep 52, Guernsey-Sunrise 8


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.