64° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

KCSR Annual EEO Report
KBPY Annual EEO Report

Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 10/13/2012 06:15 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

By The Associated Press & Stereo AM 610 KCSR

Updated at 10:05pm.

Nebraska Prep Volleyball

Centennial Tournament

First Round

Lincoln Lutheran defeated Gordon/Rushville, 25-23, 25-18

Consolation Semifinal

Centennial defeated Gordon/Rushville, 25-15, 30-28

Seventh Place

Gordon/Rushville defeated Tri County, 20-25, 25-21, 25-15

Minuteman Activities Conference Tournament

First Round

Garden County defeated Creek Valley, 27-25, 25-21
Potter-Dix defeated Minatare, 25-19, 25-5

Panhandle Conference Tournament

First Round

Hay Springs defeated Morrill, 25-21, 17-25, 25-23
Hemingford defeated Crawford, 25-21, 25-19

Semifinal

Edgemont, South Dakota defeated Hay Springs, 22-25, 25-18, 25-18
Sioux County defeated Hemingford, 25-21, 25-13

Third Place

Hemingford defeated Hay Springs, 25-21, 26-24

Championship

Sioux County defeated Edgemont, South Dakota, 25-21, 25-24

Scottsbluff Triangular

Ogallala defeated McCook, 25-19, 25-15
Ogallala defeated Scottsbluff, 25-22, 25-17
Scottsbluff defeated McCook, 25-20, 25-19

Valentine Tournament

Chadron defeated Valentine, 25-17, 25-18
Chadron defeated Cozad, 25-14, 25-13
Chadron defeated Ainsworth, 25-6, 25-19

South Dakota Prep Volleyball

Huron defeated Rapid City Central, 26-24, 25-18, 18-25, 26-24
Mitchell defeated Rapid City Stevens, 25-22, 17-25, 19-25, 25-17, 17-15
Yankton defeated Pierre, 25-17, 25-12, 27-25

Douglas Tournament

First Round

Bennett County defeated Rapid City Christian, 25-14, 24-26, 25-15
Douglas defeated Todd County, 25-8, 25-10
Hot Springs defeated Hill City, 25-14, 25-8
Philip defeated Little Wound, 25-13, 25-12
Red Cloud defeated Kadoka Area, 25-23, 25-20
St. Thomas More defeated St. Francis Indian, 25-3, 25-11

Consolation Quarterfinal

Kadoka Area defeated Todd County, 25-15, 25-8
Rapid City Christian defeated Little Wound, 25-12, 25-15

Quarterfinal

Belle Fourche defeated St. Thomas More, 25-18, 25-16
Bennett County defeated Philip, 25-27, 25-12, 25-15
Douglas defeated Red Cloud, 25-23, 25-20
Pine Ridge defeated Hot Springs, 25-14, 25-8

Consolation Semifinal

Kadoka Area defeated Hill City, 25-11, 25-14
Rapid City Christian defeated St. Francis Indian, 24-26, 26-24, 25-12

Semifinal

Pine Ridge defeated Douglas, 25-20, 25-13
St. Thomas More defeated Bennett County, 19-25, 25-22, 25-23

Loser Out

Belle Fourche defeated Red Cloud, 25-10, 25-15
Hot Springs defeated Philip, 26-24, 25-10
Little Wound defeated Todd County, 25-17, 15-25, 28-26
St. Francis Indian defeated Hill City, 25-19, 25-14

Consolation Championship

Kadoka Area defeated Rapid City Christian, 25-22, 25-19

Championship

Pine Ridge defeated St. Thomas More, 25-13, 25-20

Harding Triangular

Harding County defeated McIntosh, 25-14, 25-14, 25-20
Harding County defeated Bison, 25-13, 25-15, 25-13


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.