80.8° F
Current Conditions
Radio Station Info Staff Advertising Job Opportunities Contact Us
 

Listen Live

Click Here To

Sign Our Guest Book


RSS Feed

Saturday Prep Scoreboard

By: Dennis and Kathi Brown Posted at: 09/22/2012 06:39 PM

Here are the latest scores from area prep sports events played on Saturday.

By The Associated Press

Updated Sunday at 6:55am.

Nebraska Prep Volleyball

Brady Tournament

First Round

Mullen defeated SMC, 25-13, 25-18

Semifinal

Mullen defeated Wauneta-Palisade, 25-10, 25-27, 25-20

Championship

Mullen defeated Brady, 25-20, 20-25, 25-20

Crawford Tournament

Crawford defeated Banner County, 25-16, 25-15
Hay Springs defeated. Crawford, 25-4, 11-25, 25-15
Hay Springs defeated Banner County, 25-11, 25-23
Hay Springs defeated Sioux County, 20-25, 25-22, 25-19
Sioux County defeated Crawford, 24-26, 25-14, 25-14

Hershey Tournament

Ainsworth defeated Bridgeport, 25-21, 25-14
Gothenburg defeated Bridgeport, 25-13, 25-20
Gothenburg defeated Ainsworth, 25-15, 25-8
Hershey defeated Ainsworth, 25-17, 25-20
Hershey defeated Bridgeport, 25-13, 25-13

Holdrege Tournament

First Round

Grand Island Central Catholic defeated Alliance, 23-25, 25-8, 25-17

Consolation Semifinal

McCook defeated Alliance, 14-25, 26-24, 25-20

Seventh Place

Alliance defeated Ravenna, 25-16, 26-24

Mitchell Tournament

Hemingford defeated Gordon/Rushville, 25-23, 18-25, 29-27

Pool Play

Pool A

Bayard defeated Mitchell, 13-25, 25-23, 25-18
Bayard defeated Hemingford, 21-25, 25-23, 25-17

Pool B

Chadron defeated Morrill, 25-15, 25-15
Chadron defeated Gordon/Rushville, 25-19, 25-13

Morrill defeated Gordon/Rushville, 25-23, 25-14

Championship

Chadron defeated Bayard, 25-12, 25-16

South Dakota Prep Volleyball

Edgemont defeated Red Cloud, 25-16, 25-21, 25-23
Lyman defeated New Underwood, 23-25, 25-22, 25-18, 25-22
Sioux Falls Washington defeated Pierre, 25-16, 25-21, 25-9

Belle Fourche Tournament

Pool Play

Pool A

Belle Fourche defeated Hill City, 25-16, 25-15
Belle Fourche defeated Broadus, Montana, 25-18, 25-13
Belle Fourche defeated Wall, 25-16, 25-13
Broadus, Montana defeated Hill City, 25-13, 25-12
Wall defeated Hill City, 16-25, 25-23, 25-20
Wall defeated Broadus, Montana, 25-9, 25-21

Pool B

Hot Springs defeated Rapid City Central JV, 25-15, 25-14
Hot Springs defeated Philip, 25-20, 24-26, 25-22
Lead-Deadwood defeated Hot Springs, 22-25, 25-13, 25-20
Lead-Deadwood defeated Rapid City Central JV, 25-23, 15-25, 25-18
Philip defeated Rapid City Central JV, 25-13, 25-21
Philip defeated Lead-Deadwood, 25-18, 25-18

Pool C

Bennett County defeated Moorcroft, Wyoming, 25-19, 25-20
St. Thomas More defeated Bennett County, 28-26, 25-17
St. Thomas More defeated Moorcroft, Wyoming, 25-19, 25-13
Sturgis defeated Bennett County, 25-21, 25-18
Sturgis defeated Thomas More, 26-24, 25-12

Pool D

Douglas defeated Upton-Sundance, Wyoming, 25-15, 25-21
Douglas defeated Newell, 17-25, 25-22, 25-15
Newell defeated Upton-Sundance, Wyoming, 25-11, 25-17
Spearfish defeated Newell, 22-25, 26-24, 25-18
Spearfish defeated. Upton-Sundance, Wyoming., 25-22, 25-18

Consolation Semifinal

Bennett County defeated Lead-Deadwood, 25-22, 23-25, 25-18
Broadus, Mont. defeated Newell, 25-15, 25-12

Consolation Championship

Bennett County defeated Broadus, Montana, 25-15, 25-12

Quarterfinal

Hot Springs defeated Spearfish, 25-6, 25-15
Philip defeated Douglas, 27-25, 14-25, 25-22
Sturgis defeated Wall, 32-30, 25-5

Semifinal

Belle Fourche defeated Hot Springs, 18-25, 25-14, 25-16
Sturgis defeated Philip, 25-20, 25-8

Championship

Belle Fourche defeated Sturgis, 23-25, 25-20, 25-21

Little Moreau Conference Tournament

First Round

Harding County defeated McIntosh, 25-13, 25-20
Tiospaye Topa defeated Faith, 25-8, 25-11

Second Round

Timber Lake defeated Harding County, 25-17, 27-25

Consolation

Faith defeated McIntosh, 25-22, 23-25, 25-23
Faith defeated Lemmon, 25-10, 17-25, 27-25
Faith defeated Bison, 23-25, 14-25, 25-7, 25-9
Lemmon defeated Harding County, 25-19, 21-25, 25-19

Championship

Faith defeated Timber Lake, 25-20, 19-25, 25-19

Final Game

Faith defeated Timber Lake, 25-10, 25-21

Kimball Tournament

First Round

Jones County defeated Kimball, 25-21, 25-16

Semifinal

Wolsey-Wessington defeated. Jones County, 25-16, 23-25, 25-18

Third Place

Wessington Springs defeated Jones County, 18-25, 25-19, 25-23

Wyoming Prep Football

Normative Services 42, Big Horn JV (fullname) 6
Casper Natrona 51, Casper Kelly Walsh 0
Guernsey-Sunrise 50, Hanna-Elk Mountain 30


Comments:


Back to Sports

Printer Friendly Version

Send Story to a friend.